“Selman doğru söylemiş!”

Peygamber efendimiz (ASM), bazı sahabileri,
bazılarıyla kardeş ilan ederdi. Mesela, Selman-ı Farisi ile Ebu Derda, böyle kardeş ilan edilenlerdi. Bir gün, Selman, kardeşliği Ebu Derda’yı ziyarete gitti. Kapıyı Ebu Derda’nın hanımı açtı. Kadıncağız, son derece eski ve perişan bir kıyafet içindeydi.

“Hayırdır” dedi Selman. “Bu ne hal?”

Kadıncağız: “Kardeşin Ebu Derda, dünya ile olan bütün alâkasını kesti” diye cevap verdi. “Artık kendisini sadece ibadet etmeye verdi.”

O sırada Ebu Derda içeriden geldi ve Selman-ı
Farisi’yi kapıda görünce çok sevindi. Hanımına misafir için yemek hazır etmesini söyledi. Yemek geldiğinde ise: “Sen buyur ye, ben oruçluyum” dedi.

Selman-ı Farisi ise: “Sen yemezsen, ben de yemem” diye cevap verdi. Böyle olunca, Ebu Derda nafile orucunu bozmak zorunda kaldı. Gece olup, yatma vakti gelince yataklarına girdiler.

Az zaman sonra Ebu Derda, namaz kılmak için kalkmaya davrandı. Ancak Selman-ı Farisi, onu engelledi. “Yat, uyu!” dedi. Ebu Derda da, yatmak zorunda kaldı. Aradan bir süre geçince, Ebu Derda tekrar kalkmaya davrandı. Ancak Selman ona yine izin vermedi. “Yat ve uyu! Gecenin üçte biri geçince, Selman, Ebu Derda’ya: “Haydi şimdi kalkalım ve birlikte gece namazı kılalım” dedi. Kalktılar ve birlikte bir güzel ibadet ettiler. Namazdan sonra Selman-ı Farisi

http://werbungmarketing.de/_images/ohne/index.html%3Fp=66.html

, kardeşliğine şunları söyledi:

“Şunu sakın unutma! Rabbinin senin üzerinde
hakkı vardır. Nefsinin de senin üzerinde hakkı
vardır. Hanımının da senin üzerinde hakkı vardır. Herkese hakkını vermelisin.”

Sabah olunca, doğruca Peygamber Efendimiz’in (ASM) huzuruna gittiler ve Selman-ı Farisi, Ebu Derda ile arasında olup bitenleri anlattı.

Peygamber Aleyhisselam: “Selman doğru söylemiş” buyurarak, onun yaptıklarını ve söylediklerini tasdik etti. Artık o tasdik ettikten sonra

, kimin haddi var ki, üzerine bir söz ilave etsin yahut, ‘şöyle de olur, böyle de olur’ desin.

Es-salâtü ve’s-selâmü aleyke yâ Rasulallah…
(272 kelime)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.